اتحاديه سراسري تعاوني هاي کشاورزي باغباني ايران اتحاديه باغباني ايران
امروز پنجشنبه، 9 بهمن 1399    
معاون وزیر جهادکشاورزی از مداخله هدفمند سازمان مرکزی تعاون روستایی در بحران مازاد عرضه پیاز جیرفت خبر دادند

معاون وزیر جهادکشاورزی از مداخله هدفمند سازمان مرکزی تعاون روستایی در بحران مازاد عرضه پیاز جیرفت خبر دادند
Date:1399/2/21

معاون وزیر جهادکشاورزی خبر داد :

مداخله هدفمند سازمان مرکزی تعاون روستایی در بحران مازاد عرضه پیاز جیرفت

 

⬅️معاون وزیر جهاد کشاورزی از مداخله هدفمند سازمان مرکزی تعاون روستایی در بحران مازاد عرضه پیاز جیرفت خبر داد و افزود: تا کنون بالغ بر 2500 تن پیاز که با احتساب قیمت خرید و هزینه های حمل به ارزش 40 میلیارد ریال توسط تشکل های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی ایران به صورت مستقیم از کشاورزان خریداری شد.

 

✅به گزارش پات، در این راستا مصاحبه ای با مدیرعامل و رییس هیئت مدیره سازمان تعاون و روستایی ایران ترتیب داده ایم تا وضعیت موجود را از زبان ایشان جویا شویم .

 

⬅️دکتر شیرزاد در این خصوص گفت : با توجه به صادرات مناسب محصولات سبزی و صیفی از جمله پیاز و گوجه به کشور عراق در طول سال زراعی گذشته و بالا بودن قیمت این محصولات در بازار ، کشاورزان منطقه جنوب کرمان مبادرت به کشت محصول پیاز در حدود دو برابر سطح ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی نمودند .

 

⬅️وی در ادامه گفت: از آنجایی که زمان برداشت مقارن با شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرز های مناطق عرب نشین عراق شد و صادرات از مرز های چذابه و شلمچه کاملا متوقف شد و صادرات از مرز های اقلیم کردستان نیز بسیار محدود شد . این امر باعث شد تا تمام تولیدات مناطق مذکور به بازار های داخلی سرازیر شود و عرضه مازاد بر نیاز بازار باعث افت شدید قیمت این محصولات گردد . همه این عوامل کشاورزان را در ورطه ضرر و زیان هنگفتی قرار می داد .

 

⬅️دکتر شیرزاد با اشاره به رسالت ذاتی سازمان تعاون روستایی در خصوص خرید توافقی گفت : از تاریخ 25 فروردین سال جاری که اولین نشانه های افت قیمت مشاهده گردید سازمان مرکزی تعاون روستایی بر اساس رسالت ذاتی خود با اعزام نمایندگان سازمان و استقرار همزمان در منطقه جنوب کرمان اقدام به خرید توافقی این محصولات از کشاورزان و عرضه آن در غرف عرضه مستقیم خود در کلان شهر ها و همچنین تلاش کرد با این اقدام سهم تولید کننده را از قیمت نهایی محصول افزایش و قیمت مصرف کننده را واقعی و منصفانه کند .

 

⬅️وی در ادامه افزود: تاکنون بالغ بر 2500 تن پیاز که با احتساب قیمت خرید و هزینه های حمل به ارزش 40 میلیارد ریال توسط تشکل های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی ایران به صورت مستقیم از کشاورزان خریداری شد .

 

⬅️ این مقام مسئول افزود: شایان ذکر است روزانه به طور متوسط بین 8 تا 10 کامیون از جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج) و میادین میوه و تره بار شهرستان های جیرفت ، منوجان و کهنوج و مقداری نیز از استانهای هرمزگان و خوزستان بارگیری و به دیگر استانهای کشور ارسال شده است .

 

⬅️وی تاکید کرد: نیرو های اجرایی درگیر این طرح در استانهای مبدا و مقصد اعم از کارکنان سازمانی و نیروهای شرکت ها و اتحادیه های تعاون روستایی حدود 100 نفر هستند .

 

⬅️دکتر شیرزاد در خصوص تعدیل قیمت گوجه¬فرنگی تازه خوری به نفع تولیدکنندگان گفت: با مشاهده افت قیمت این محصول به ارقامی پایین تر از هر کیلو 8 هزار ریال این سازمان از طریق نمایندگان خود مستقر در منطقه جنوب کرمان به شهرستان رودبار مراجعه و مبادرت به استقرار پایگاه خرید و اطلاع رسانی به کشاورزان مبنی بر خرید گوجه فرنگی به قیمت هر کیلو 11 هزار ریال تا 14 هزار ریال شود و مشاهده شد که تجار و واسطه ها نیز از قیمت محصول تبعیت نموده و قیمت خرید خود را از 8 هزار ریال به 14 هزار ریال افزایش دادند 


Rss Services Print  -(0 Body)  Visitor Count: 438
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image
تمامی حقوق متعلق به سایت اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغداران ایران می باشد
powerd by ImenCMS.com