اتحاديه سراسري تعاوني هاي کشاورزي باغباني ايران اتحاديه باغباني ايران
امروز پنجشنبه، 18 آذر 1400    
سفری یک روزه مدیرعامل اتحادیه باغبانی به استان مرکزی

سفری یک روزه مدیرعامل اتحادیه باغبانی به استان مرکزی
Date:1400/6/13

آقای مهندس یداللهی در سفری یک روزه به استان مرکزی در نشستی مشترک با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و معاونت بهبود تولیدات گیاهی مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی و نیز مدیر تعاون روستایی استان مرکزی  در خصوص توسعه شبکه تعاونی‌ها با محوریت موضوع خریدمحصولات باغی بویژه انار بحث و تبادل نظر نمودند در این جلسه برخی از مدیران جهادکشاورزی شهرستانها منجمله ،شهرستان خنداب ، ساوه و همچنین مدیرعامل تعاونی باغداران انار شهرستان ساوه و رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان حضور داشتند.

مدیرعامل اتحادیه باغبانی ایران : تنها به دنبال ارائه خدمت به مردم و باغداران هستیم تا آنها بتوانند به ما اعتماد کنند. تنها مشکل تعاونی ها عدم اعتماد مردم به آنهاست و لازم است که تعاونی ها در جهت جلب اعتماد مردم گام بردارند.

 

 تعاونی بازوی دولت است و باید فعالیت ها به تعاونی ها سپرده و به بیان دیگر برون سپاری شود تا ظرفیت سازی لازم در این حوزه انجام شود.
وی افزود : برند انار ساوه باید حفظ شود، لذا در این راستا باید از راهکارهای مختلف و تولید گونه های مختلف و سازگار با شرایط استفاده کرد، در صورت لزوم اتحادیه باغداران نیز آمادگی حمایت و پشتیبانی در این زمینه را دارد.
یدالهی افزود : صندوق ایرانیان در صورت تایید مدیر استان می تواند با تعاونی ها در بحث خرید محصولات مشارکت داشته باشد، این اقدام جهت تقویت تعاونی ها و تامین نقدینگی در سطح شهرستان انجام خواهد شد. صندوق ایرانیان در حال حاضر به تعاونی ها ارائه خدمت می کند و استفاده از این صندوق تعاونی ها را از بانک و دریافت تسهیلات بی نیاز می کند.
سیدحسین هاشمی، مدیرعامل تعاون روستایی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: در سطح استان مرکزی یکی از محدودیت ها و نیازمندی ها ، نبود تشکل تخصصی در محصولات باغبانی است و تنها تشکل تخصصی انار ساوه در استان تشکیل شده است که با توجه به مسائل و مشکلات موجود نیاز است که در سایر بخش ها نیز تعاونی تخصصی تشکیل شود.
وی افزود: یکی از معضلاتی که در سطح ملی و استانی مطرح شده این است که شکل گیری و تداوم فعالیت تشکل ها وابسته به نهاده ها است ولی فعالیت در حوزه نهاده تنها بخشی از وظایف تشکل هاست و تشکل ها نباید تنها به موضوع نهاده بپردازند، خوشبختانه با سیاست ها و حمایت های موثر که از تشکل ها صورت گرفته سازمان در تلاش است که تشکل ها را به سوی وظایف اصلی سوق دهد. اختلال در موضوع نهاده نباید فعالیت تشکل ها را مختل کند.
هاشمی ادامه داد: به عنوان مثال شهرستان خنداب تنوع بالایی در زمینه محصولات باغی دارد، اما با وجود این ظرفیت، هیچ تعاونی تخصصی باغبانی در این شهرستان وجود ندارد.
 
وی اضافه کرد: کمبود نقدینگی از دیگر مشکلات تشکل ها است که سبب ضعف توان مالی آنها شده که در این راستا نیز سوق دادن صندوق حمایت به سمت فعالیت تخصصی و اصلاح سهامداری در صندوق صورت گرفته است، باید بتوان فعالیت های تمامی تشکل های بخش کشاورزی را به صورت شبکه ای به اجرا درآورد.

 


Rss Services Print  -(0 Body)  Visitor Count: 154
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image
تمامی حقوق متعلق به سایت اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغداران ایران می باشد
powerd by ImenCMS.com